Pull Up Barfiks: Kolay ve Hızlı Etki

Pull Up Barfiks: Kolay ve Hızlı Etki
2 Ekim 2020 artcorecreative

Pull Up Barfiks aletleri kendi ağırlığınızı kullanarak antrenman yapabileceğiniz ve her ortamda kullanıma uygun bir spor aletidir. Crossfit antrenmanlarında ya da vücut geliştirme hedeflerinizde mutlaka tanışmanız gereken bu spor ekipmanı, son dönemlerde çok daha popüler oldu.

Pull Up Barfiks Egzersizleri

Öncelikle bir egzersiz programına başlamadan önce doktor kontrolünden geçmelisiniz. Özellikle yoğun güç sarf edeceğiniz programlar konusunda sakatlık yaşamamak için bu konu önemlidir. Bel bölgenizde zorlanma, omuz kaslarında yırtılma gibi sonradan problem yaşatacak istenmeyen sakatlıklardan korunmuş olursunuz.

Güç antrenmanlarına başlamak için çoğu insan keyifle izlediği dips, push-up ve pull up hareketleri ile motive olur. Bunları yaparak kısa sürede güç kazanacak ve tabii çekici kaslara sahip olacaktır. Şimdi burada sakin olmak lazım. Hiç bir hareket mucizevi bir sürede kas yapmanıza ya da vücut geliştirmenize katkıda bulunmaz. Her zaman süreyi uzun tutarak sabırla ve kararlılıkla çalışmanız önemli. Peki başlangıç aşamasında neler yapabilirsiniz?

Pull Up Barfiks Egzersizinde Formunuz Önemli

Pull up barfiks egzersizi vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerin en önemlisidir. Bir pull up bar ile yapacağınız çalışma cazip olsa da, bir set tekrar sayınızı arttırmak ve verimli şekilde çalışmak kolay değildir. Barfiks egzersizinde temel nokta bafiksi kavrama gücü ve merkez bölge (core) kuvveti ile vücut ağırlığınızı çekebilecek güçtür. 

Pull up hareketinin doğru yapılabilmesi öncelikle doğru bir eğitmenden öğrenmektir ve de çok sayıda deneme yapmaktır. Hareketin her tekrarını düzgün ve verimli yapabilmek için, teknik olması gerekir. Bu da siz hareketi yaparken bilinçli bir eğitmen tarafından yönlendirilmeniz gerekir. 

Pull up barfiks hareketi sırasında önemli iki temel nokta, form ve tekniktir.

Pull Up Barfiks Egzersizi Nasıl Yapılmalı?

Harekete Hazırlık Aşaması: Barfikse asıldığınızda, merkez bölgenizi iyice sıkın ve ayaklarınız düz olarak (point)  aşağıyı göstersin. Karnınız içerde ve kalçanız dengede olmalıdır. Dizlerinizi arkaya bükmeyin çünkü formunuz bozulur ve kendinizi yukarıya çekerken de hareket kabiliyetinizde sıkıntı olur.

Hareket Aşaması: Vücudunuzun barfikseden uzaklaşmasına ve gövdenizin farklı hareket etmesine engel olun. Amacınız kendinizi dümdüz yukarıya doğru çekmek ve dirseklerinizi gövdenizin yanında tutmak olmalıdır. Vücudun dümdüz inmek yerine hareket etmesi işinizi kolaylaştırsa da, omzunuza yüklediğiniz fazladan stress sakatlık riskini artırır.

Comments (0)

Leave a reply

Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?